středa 31. května 2017

Orlíček obecný

ORLÍČEK OBECNÝ
Orlíček je krásná trvalka z čeledi pryskyřníkovitých. Roste na vlhkých stinných místech, pasekách, polích, loukách a ve světlých listnatých lesích nebo na hřbitovech. Orlíček dorůstá do výšky 40-80 cm a má dlouhý rovný stonek, který se může větvit. Lístků má málo, ale zato hned dva druhy – přízemní listy mají jiný tvar než ty vrchní. Kvete v květnu, červnu a červenci a to v několika různých barvách – záleží na kultivaru. Nejčastěji se setkáme s fialovými květy, mohou být také modré, růžové nebo bílé. Květ připomíná pětičlennou korunku, ve které trůní svazek tyčinek. Mohou ho opilovat pouze čmeláci, protože mají dlouhý sosák a dosáhnou až na dno květního kornoutu. Plod je jako u většiny pryskyřníkovitých rostlin měchýřek.

Orlíček nepatří k našim původním druhům, pochází ze severní Afriky. Dnes roste téměř po celé Evropě, na Islandu a v evropské části Ruska. Zavlečen byl i do severní Ameriky. U nás se vyskytuje téměř na celém území, přesto je zařazen mezi ohrožené druhy.

Léčebné využití a zajímavosti:

Dříve se užíval při léčbě žloutenky nebo při bolestivé menstruaci. Poté, co bylo zjištěno, že je jedovatý (obsahuje alkaloidy - při požití šťávy způsobuje potíže s dechem a srdcem, bolesti hlavy a slabost), se už v domácím léčitelství nevyužívá, zůstal pouze v homeopatii k léčení potíží spojených s klimakteriem, při nespavosti, nervozitě apod.. V minulých dobách byl považován za květinu lásky. Tělo a ruce se potíraly práškem z rozdrcených semen pro větší přitažlivost. Údajně zvyšoval i odvahu. Pozoruhodná je i jeho mrazuvzdornost.

Takhle kvete v Praze na Olšanských hřbitovechA takhle u Srbska na Berounsku
Orlíček obecný - latinský název: Aguilegia vulgaris

Žádné komentáře:

Okomentovat

Za případné komentáře děkuji :)