pondělí 12. června 2017

Ájurvéda

 
 
Ájurvéda, tradiční indický léčebný systém, je starobylá holistická léčitelská praxe, která se v mnohém podobá tradiční čínské medicíně. Stejně jako u tradiční čínské medicíny je i cílem Ájurvédy navrátit tělu rovnováhu. Toho lze dosáhnout změnou stravy, předepsáním bylinných přípravků a rovněž meditací a jógou. Slovo Ájurvéda pochází ze sanskrtu a můžeme ho přeložit jako „věda života“. Vychází z principu, ze za své zdraví si člověk odpovídá sám a lékař může své pacienty pouze usměrňovat.
 
A opět, tak jako tradiční čínská medicína je i Ájurvéda založena na humorální filozofii funkčních principů, ne však pěti, ale pouze tří, které se nazývají dóši. Tyto tři principy jsou u každého člověka zastoupeny v různém poměru, který je částečně dán individuální tělesnou konstitucí, ale je rovněž ovlivněn stravou, klimatem a dalšími faktory životního stylu. Dóši určují vaši osobnost, povahu chorob, jimiž trpíte a druh stravy, bylinných léků a cvičení, které jsou pro vás nejvhodnější.
 
Stejně jako u tradiční čínské medicíny jsou jednotlivé dóši ovlivňovány volbou stravy a léky, které užíváte.
 
 

DÓŠI:

VÁTA řídí pohyb těla, duševní pochody a fungování oběhového systému, nervů, svalů a kostí. Váže se k ní sucho, chlad a vítr. Nízkou vátu lze stimulovat hořkou, svíravou a pálivou chutí, zatímco snížit ji pomáhá nakyslá, sladká a slaná chuť.
 
PITTA je spojena s metabolismem, řídí přeměnu jídla na energii a patří k ní vlhko a horko. Podporuje cílevědomost a soustředěné myšlení a lze ji stimulovat slanou, nakyslou a pálivnou chutí; sladká, hořká a svíravá chuť snižuje její nadbytek.
 
KAPHA je pojivo, dává formu tělesným strukturám a ovládá mazivo – například chrání před ztuhlými klouby. Jejími atributy jsou země, voda a chlad. Kaphu lze stimulovat sladkou, slanou a nakyslou chutí a potlačit pálivou, hořkou a svíravou chutí.
 
 

1 komentář:

  1. Moc děkuji za perfektní výklad. Slovo Ájurvéda zná asi každý, ale co to vlastně je ...
    Díky, přeji hezký den. Helena

    OdpovědětVymazat

Za případné komentáře děkuji :)